Будь-яку хворобу завжди легше попередити, ніж вилікувати. Це стосується стоматологічних проблем. З раннього дитинства людина повинна постійно спілкуватися зі стоматологом, щоб надалі уникнути неприємностей, пов'язаних із зубами.
Щоб мати гарні та здорові зуби, необхідно постійно займатися профілактикою. Це допоможе усунути причини та умови виникнення захворювань, а також зміцнити імунітет, посилити опірність організму до інфекцій, звести нанівець ризик можливих патологічних змін.
Профілактика стоматологічних захворювань включає наступні заходи:
- просвітництво та навчання правилам гігієнічного догляду за порожниною рота;
- навчання правилам здорового харчування;
- використання препаратів фтору;
- застосування засобів місцевої профілактики;
- відвідування стоматолога та санація порожнини рота.
Можна виділити первинну, вторинну та третинну профілактику. Первинна профілактика - це система заходів, вкладених у зміцнення загального здоров'я. Вторинна ж полягає у наданні планової стоматологічної допомоги: лікуванні карієсу та його ускладнень. Призначення третинної профілактики – це відновлення втраченої функції зубощелепної системи.
Стоматологічна наука зробила крок далеко вперед. Сьогодні цілком можливо придбати нові функціональні зуби навіть після втрати всього зубного ряду. Але безглуздо було б заперечувати, що краще за власні зуби ніяких зубів немає. І ця істина лише підтверджує необхідність займатися профілактикою та систематично відвідувати гігієніста стоматологічного.
Важливим моментом є навчання правил раціонального харчування. І перед прорізуванням зубів, і після цього харчування серйозно впливає на їх формування. Необхідно вживати молочні продукти, овочі, фрукти, мінеральні речовини та вітаміни. Особливу увагу треба приділяти в перший рік життя і тоді, коли формуються зуби постійні. Потрібно пам'ятати, що підвищений вміст в їжі вуглеводів, особливо цукру, частий прийом їжі сприяють появі карієсу.
Дуже важливо вживати тверду їжу, яка потребує інтенсивного жування. Це сприяє виділенню слини, природному очищенню ротової порожнини, попередження захворювань. Появі карієсу сприяє і дотримання суворої дієти, тому що організм у цьому випадку не отримує в потрібній кількості мінеральних речовин та вітамінів. У всьому має бути міра.
Індивідуальна гігієна ротової порожнини повинна стати постійною звичкою. Двічі на день необхідно чистити зуби щіткою середньої жорсткості за допомогою якісних зубних паст. Для ополіскування рекомендуються зубні еліксири та ополіскувачі.
Покращує стан ротової порожнини і жувальна гумка без цукру. Вона теж сприяє очищенню, а отже, і профілактиці карієсу.
Наприкінці, ще раз відзначимо, що профілактиці стоматологічних захворювань слід приділяти найпильнішу увагу. Не забувайте відвідувати стоматолога та виконувати всі його розпорядження.